poniedziałek, 12 stycznia 2015

O „Powrozie” w „Nowych Książkach”

W cenionym warszawskim miesięczniku „Nowe Książki” ukazało się obszerne omówienie „Powrozu” autorstwa prof. Sławomira Buryły. Autor tekstu jest znawcą literatury wojny i okupacji, a zwłaszcza problematyki Holocaustu. W tekście zatytułowanym „Kryminał z historią w tle” pisze m.in.: „Tę powieść wypada usytuować w coraz liczniejszej grupie kryminałów sięgających do dwudziestowiecznej historii Polski. Ich autorzy często umieszczają akcję w realiach międzywojnia, czasach okupacji lub w pierwszych latach powojennych. Czynią tak Wroński i Czubaj. Czyni tak również Białkowski. U Czubaja i Białkowskiego dodatkowo wydarzenia z przeszłości rzutują na przyszłość. […] Białkowski nie tylko konstruuje ciekawą opowieść kryminalną, ale też stara się wiernie oddać realia społeczne i obyczajowe. Zwłaszcza część pierwsza (Wtedy) wypada przekonująco. Świat powojennej „wielkiej trwogi” przedstawiono niezwykle sugestywnie”.

4 komentarze:

  1. Z tym Czubajem to kolega prof. średnio trafił:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mariusz Czubaj w posłowiu do "Martwego popołudnia" dziękuje Sławomirowi Buryle za cenne uwagi.Myślę, że kolega profesor w temacie orientuje się całkiem dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. No sorry... Przeszłość w prozie Czubaja to marginalna sprawa. A już zestawianie go z Wrońskim to przeginka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, pewnie dlatego Czubaj zupełnie przypadkiem w epilogu 'Martwego popołudnia" umieszcza scenę z kopaczami żydowskiego złota w byłym obozie w Treblince.

      Usuń